Masívne rošády sa nedali preskočiť

► V sobotu o 16:30 hod. hráme v Námestove ◄
Masívne rošády sa nedali len tak preskočiť
Medzi nepríjemné prekvapenia jesennej časti najvyššej regionálnej futbalovej súťaže patrí umiestnenie Vranovčanov. Tento klub, ktorý v minulom ročníku skončil čelnej skupinke, prešiel však v medzisezónnom období rôznymi poryvmi, zmenami a turbulenciami. Práve v lete sa udiali veci, ktoré otriasli základmi tímu, istotou, kvalitou.

„Pred sezónou nastal húfny odchod hráčov. Po jarnej časti bola pomerne nedobrá klíma a to napriek tomu, že mužstvo dosiahlo dobré výsledky a hralo vcelku pohľadne. Udiali sa viaceré rošády v realizačnom tíme , vo vedení  klubu a hlavne v hráčskom kádri. Len pomaly sa darilo kolektív dávať dokopy a to sa podpísalo pod doterajšie výsledky,“vrátil sa k uplynulým mesiacom manažér klubu a asistent trénera Dušan Durkaj. Nuž, trénerovi Bartolomejovi Petrovi nebolo čo závidieť. Mimochodom, pokiaľ ide o obmenu, tak viac ako polovica kádra bola zbrusu nová pri vstupe do prvej časti sezóny. „Zostali možno štyria hráči, ostatní boli noví.“ Čo bolo dôvodom takého masívneho odchodu – peniaze? „Bolo to aj o tom, ale hlavne sa narušila dôvera hráčov v klub a jednotlivci odišli aj do nižších súťaží. Prekvapilo ma, že boli málo ambiciózni, aby sa pobili o miesto v tretej lige a zahrali si kvalitnejší futbal.“ Takže Vranov začal od piky,  v úvodnom kole bol problém zložiť  mužstvo, ktoré by bolo schopné absolvovať takéto náročné zápolenia. Táto skutočnosť sa popísala pod vstupnú prehru doma s V. Opátskym a debakel v Snine.„Nevedeli sme, s kým nastúpime, stále sa to menilo a bolo to zlé.“ Súpiska sa omladila, v auguste preto prišiel rad na zháňanie skúsených borcov. Zo Stropkova sa ukázal Staško, ktorý bol cenný pri organizácii hry zozadu. Dlho však absentoval aj druhý gólman. „Chýbala nám konkurencia, vyššia kvalita. Od zrelých som čakal viac, predpokladal som, že budú skutočnými lídrami. Na ich smolu práve oni robili najviac individuálnych chýb, po ktorých sme inkasovali góly. To ma sklamalo, myslel som si, že výraznejšie potiahnu ostatných. Inak,  smerom dopredu bol platným hráčom Kotľár, pokiaľ nastúpil. Vynikal kreativitou, má potenciál, ale ostatní sa k nemu nepridali.“ Po dlhšom čase sa vrátil do tímu Komár, ktorý však ešte potrebuje dohnať  tréningový deficit, pretože pôsobil v nižšej súťaži.  „Kostra nebola zle vyskladaná, ale niektorí futbalisti nepodávali také výkony, ako sme si predstavovali.“

Do očí okamžite udrie, že MFK strieľal málo gólov. Aj preto, že nebol poruke klasický hrotový hráč a kanonier. „V útoku sme najviac zhoreli.“ Pritom šance mužstvo malo, ale akoby Vranovčania hrali v strese a tutovky zahadzovali. Postupne sa tím dal herne ako-tak dokopy, hoci nie vždy to bolo ideálne. „Ku koncu jesene sme boli minimálne vyrovnaným súperom, ak nie dokonca lepším. Avšak zrážalo nás to, že sme nedávali góly a vzadu a kopili kiksy. Na záver vo Vyšnom Opátskom sme zmenili taktiku, vsadili sme na pozornú defenzívu a hrali sme taktickejšie. Inak, s týmto súperom sme hrali vrátane pohára v jeseni tri razy, pričom iba raz sme s vyspelým rivalom prehrali. Možno nám jeho hra sedela.“ Podľa D. Durkaja dôležité je, aby si hráči osvojili zámer naučiť sa  najprv neprehrávať a potom sa možno naučia aj vyhrávať. „Na viac zápasov by sme najradšej zabudli, napríklad v Snine, kde sme dostali tvrdú facku a neboli sme  schopní na nič reagovať.“ Nuž, jar bude pre tento celok iste priestorom na to, aby si dal záležať na reparáte. Lebo doháňať musí veľa vecí.

autor: Pito, futbalvsfz.sk

                                                                             Prečítané