Zhodnotenie jesennej časti star. dorastu

► V sobotu o 16:30 hod. hráme v Námestove ◄
Zhodnotenie jesennej časti staršieho dorastu U-19
Ako hodnotia sezónu v MFK Vranov nad Topľou sme sa spýtali trénera staršieho dorastu (U19) Miroslava Janteka.
Po jesennej časti ste na 7.mieste, ako by ste celkovo zhrnuli svoju spokojnosť s hrou, výsledkami a umiestnením v tabuľke?
Herný prejav a výkon mužstva v zápasoch nebol stále podľa mojich predstav, hlavne v zápasoch vonku sme nedokázali hrať sebavedomo, nezvládali sme zápasy ani z pohľadu organizácie hry a nedostatočnou aktivitou v útočnej fáze hry sme niektoré zápasy ľahko prehrali, v zápasoch doma sme boli dostatočne motivovaní, ofenzívne aktívni, efektívni a herný prejav bol oveľa kvalitnejší než v zápasoch vonku.
DOMA: 8 7 1 0 24: 5 22
VONKU: 9 1 2 6 9:23 5
Obranná fáza hry bola poznačená nerovnomernosťou v prejave hry vonku a doma, ustráchanosť, neistota, nedôslednosť v zápasoch vonku mala výrazný vplyv aj na výkon celého tímu, v priebehu sezóny sa často menila obranná formácia, čo určite ovplyvnilo celkovú kvalitatívnu nestálosť defenzívy, stredoví hráči taktiež nie stále dokázali odviesť kvalitu smerom dozadu a výsledkom je pomerne veľký počet inkasovaných gólov, hlavne v zápasoch vonku.
Útočná fáza hry bola lepšia, dokázali sme sa presadiť v individuálnych súbojoch, v herných kombináciách dvojíc, trojíc, zlepšili sme prechod do útoku, dokázali sme sa presadiť aj zo štandardných situácii, nespokojný som bol s ľahostajnosťou a neefektívnosťou pri finálnom riešení niekoľkých gólových možností.
Z pohľadu jednotlivcov :
Petro, Miľo - dvojica brankárov, z ktorých bol jednotkou Petro, podával stabilne výkony , niektoré zápasy mužstvo svojimi zákrokmi podržal, dobra hra nohou, dostal aj nejaký lacnejší gól, ale celkovo bol jeden z lídrov tímu a myslím si, že ma predpoklady sa posunúť kvalitatívne dopredu. Miľo v podstate odchytal len jeden zápas, potrebuje výrazne zvýšiť sebavedomie, v jari sa určite dostane do brány viackrát.
Obranná formácia sa vplyvom rôznych skutočnosti menila najčastejšie, tým pádom bola najmenej stabilná z pohľadu kvality, najpodstatnejší vplyv na hru celého tímu mali strední obrancovia, najčastejšie hrala dvojica Nemčík, Hruška, ktorá dokázala zvládnuť zápasy doma, dokonca aj efektivitou pri góloch, horšie dopadli ich vystúpenia v zápasoch vonku, u nich sa najviac prejavila neistota a nízke sebavedomie v herných situáciách, ich spolupráca rástla každým zápasom a je na škodu veci , že vinou zranení a chorôb závere súťaže nestihli, zlepšili sa takticky, v úspešnosti v súbojoch, potrebujú pracovať na rozohrávke a hlavne na ústnom prejave pri organizácii hry. Pri ich neúčasti sa objavovali v strede obrany Čižmár - defenzívny stredopoliar, alebo krajní obrancovia Kulman a Mihal, všetci traja sa dokázali adaptovať na funkciu stredného obrancu a dokázali svoju univerzálnosť. Kulman, Mihál a Berta sú na pozíciách krajných obrancov veľmi typologicky zaujímaví aj do budúcnosti, patrili k tomu lepšiemu v tíme a aj vzhľadom k ich veľkej motivácii pre futbal bola radosť s nimi pracovať, prioritou u nich je dostatočná, ale rozumná agresivita v osobných súbojoch, v osobe Kulmana rastie Vranovu jeden veľký srdciar.
Stredopoliari striedali herne výkony, chýbal mi u nich zo začiatku rýchlejší prechod do obrany po strate lopty, a nie stále pôsobili kompaktne v hre, slušné výkony odviedol Čižmár, v úlohe šestky bol najdominantnejší, potrebuje ale zrýchliť herné činnosti, má ešte pred sebou rok a pol v doraste, dostal sa do tímu, odohral takmer plný počet minút, kvalitou rastie. Straka, podobný typ, veľmi dobre silovo pripravený hráč aj do dospelého futbalu, veľmi dobrá streľba zo stredných vzdialeností, víťazný typ hráča, potrebujeme ho dostať na vyššiu kondičnú úroveň. Soták, hral v strede pola na rozdiel od minulej sezóny, keď nastupoval ako útočník, a prijemne prekvapil, prijal funkciu, v ktorej sa žiada byť oveľa viac v pohybe, zvládol brániť, útočiť, dával góly, povzbudzoval, futbal mu chutil a bol a verím, že bude správnym kapitánom. Krajní stredopoliari Pačuta, Kaliáš, Pankuch, Zubko, ktorý sa dokázal presadzovať aj v strede poľa, boli svojim herným prejavom rozdielni a preto veľmi zaujímaví pre celkový spôsob hry, najlepšie sa presadil Zubko, vekom ešte mladší dorastenec, ktorý sa nebál prezentovať svoj technický spôsob hry v zápase, obehal veľký priestor, dokázal efektívne brániť, ma potenciál napredovať. Kaliáš, najtechnickejší hráč v tíme, polrok nehral, čo bolo poznať, ak sa dostal do zápasu bol na neudržanie, výborný v hre 1-1, dobra finálna prihrávka, kreativita v herných situáciách je u neho nadštandardná, potrebujeme zlepšiť jeho defenzívu a chcenie, futbalovo jeden z najlepších. Pačuta trocha zastagnoval, nedokázal využiť svoje rýchlostné predpoklady tak ako som očakával, niektoré zápasy sa vyslovene trápil, potrebuje sa viac dostať do zápasu, odrobil niektoré tréningové jednotky aj s A tímom a bol výborný, preto si myslím, že u neho je to otázka času, kedy sa dostane do pohody. Pankuch ma v sebe dosť zaujímavého technického prejavu, odohral výborný zápas ,aj zlý zápas, vie zahrať v strede pola, z čiary, ma v sebe univerzálnosť, určite potrebuje zvýšiť silové schopnosti, určite sa bude zlepšovať. Sisák dostaval najmenej príležitostí, prvoradým u neho bude dostatočne kvalitný tréningový proces, oceňujem jeho veľkú aktivitu v hre, na ktorej musí budovať ďalej, dôležité bude, aby pochopil svoj priestor hry v zápase, musí zlepšiť pracú s loptou a byť trpezlivý, posledný zápas odohral dobre. Posledné zápasy za nás odohral aj Kotľár a určite naznačil svoj potenciál, ma zdravé sebavedomie a myslím si, že už bude v staršom doraste.
Útočníci - Tabaka, Gaži dokázali dávať góly, čo je pre útočníkov to najpodstatnejšie a podľa čoho sa aj hodnotia. Tabaka vie pracovať na ofsajdovej línii, dokáže sa presadiť v osobných súbojoch, je schopný dať gól z akejkoľvek pozície, ale zároveň dokáže stresovo zahodiť gólovú príležitosť, hrá do posledných sekúnd a je svojim spôsobom hry veľmi nepríjemný hráč pre súpera, kvalitatívne sa zlepšil, odohral už minúty v A tíme dobre, trocha skrotíme emócie mimo hry a môže byt ešte lepší, Gaži sa prejavil ako typicky zakončovateľ, dokáže sa individuálne presadiť aj cez viacerých hráčov súpera, veľmi dobre ovládanie lopty, bol dôležitou súčasťou mužstva pri ofenzíve, potrebuje zlepšiť pohyb, defenzívu, prekvapil ma veľmi dobrým prístupom k tréningu po celu sezónu, dúfam, že bude takto pokračovať.
K umiestneniu v tabuľke sa nebudem príliš vyjadrovať, malo to sledujem, pre mňa je prioritou tréningový proces, zvyšovanie komplexnej hernej kvality hráčov a herný prejav tímu v zápase. Hráči to určite sledujú viac a myslím si, že majú nejaký motív skončiť do tretieho miesta. Podstatné je, aby sa traja, štyria hráči dostali svojou kvalitou do A tímu, potom to ma zmysel.
Ako hodnotíte kvalitu súťaže, keďže ju tvorí až 8 mužstiev, ktoré hrali minulý rok 3.ligu, je tento model lepší než ten, s ktorým sa hralo doteraz?
Kvalita súťaže utrpela hlavne zrušením kategórie U18 ligových klubov, ktoré v súťaži nahradili menej kvalitne tímy. Ale aj v týchto zápasoch sa dá zvyšovať kvalita herného vykoná mužstva aj jednotlivcov, treba hľadať motiváciu v každom zápase a snažiť sa odviesť maximum svojich schopností. Myslím si, že súťaž treba brať takú aká je, dá sa popri nej odohrať aj dosť kvalitných prípravných zápasov, čo verím , že sa nám v jari podarí.
Aký cieľ si vytýčite do jarnej časti vzhľadom na výsledky a hru v jeseni?
Cieľom v jari bude posúvať kvalitu herného prejavu v zápase, zvyšovať komplexnú individuálnu pripravenosť hráčov, pokúsiť sa zvýšiť konkurenciu v tíme novými hráčmi, vytvoriť žičlivé rodinne prostredie v klube, aby futbalistov do MFK Vranov pribúdalo.
 
19.11.2013                                                       Prečítané