Zhodnotenie sezóny Správnou Radou MFK

► V sobotu o 16:30 hod. hráme v Námestove ◄
 Zhodnotenie sezóny Správnou Radou 
MFK Vranov nad Topľou a.s.

 

   Vážení priaznivci Vranovského futbalu, ani sme sa nenazdali a máme pred sebou posledné dve kolá 3.ligy-východ ročníka 2013/14. Spravodaj, ktorý práve čítate, je posledným v tejto sezóne a z tohto dôvodu predkladám krátke zhodnotenie z pohľadu správnej rady MFK.

   Jesenná časť súťaže neskončila podľa našich predstáv, posledné miesto so ziskom 12 bodov a skóre 12:29 bolo veľkým sklamaním pre Vás fanúšikov, ale hlavne pre nás, ako členov vedenia akciovej spoločnosti. Vedeli sme o pripravovanej reorganizácii súťaže a v kútiku duše sme verili, že naše mesto vzhľadom k futbalovej tradícii by malo mať miesto v II. lige. Vytvorili sme pre trénerov a hráčov podmienky a zabezpečenie chodu klubu či už po technickej, alebo finančnej stránke tak, aby splnili cieľ a to umiestnenie do 8. miesta, čo by reálne mohlo znamenať šancu na postup.

   S prefinancovaním chodu klubu neboli problémy vďaka vedeniu mesta a poslancom, ktorí nás podporili, za čo im v mene vedenia MFK vyslovujem verejné poďakovanie. Vyrovnali sme staré dlhy a ako jeden z mála klubov v súťaži, sme mali vyrovnaný rozpočet do konca roka 2014 aj na prefinancovanie postupu a účasti v II. lige. Žiaľ naše predstavy tréner a hráči nenaplnili. Ustúpili sme od princípu budovať mužstvo na vlastných odchovancoch a na žiadosť sponzora a nového trénera sme pre jarnú časť súťaže posilnili mužstvo o 4 skúsených hráčov Pisarika, Lauka, Vasiliaka, ktorí mali druholigové skúsenosti z pôsobenia v Bardejove, z Giraltoviec prišiel Lukáš Vojta. Ako nám toto rozhodnutie pomohlo nechávam na vašom posúdení.

    Jarnú časť súťaže sme začali s veľkými ambíciami a snahou urobiť všetko pre to, aby sme zabojovali o účasť v  novovytvorenej II. lige. Ak mám zhodnotiť výsledky a výkony hráčov, tak pre mňa, ako aj celé vedenie MFK sú veľkým sklamaním. Hráči, ktorí mali byť piliermi mužstva a podľa toho mali vytvorené aj nadštandardné zmluvy, sklamali na celej čiare nielen čo sa týka výsledkov, ale aj prístupom k plneniu svojich povinností. Nemáme osobnosť, ktorá by viedla kolektív a dokázala vyburcovať mužstvo. Nepremieňanie vyložených šancí v úvode každého zápasu nás pripravilo o body a  zaradilo medzi posledné mužstvá,  len vďaka reorganizácii nebojujeme o záchranu.

   Morálno-vôľové vlastnosti hráčov, disciplína a budovanie mužstva je vecou trénera a realizačného tímu. V tejto oblasti sme sa vôbec neposunuli, dovolím si tvrdiť, že jarná časť doposiaľ len potvrdila to, že koncepčná práca v A-mužstve neexistuje. Hlavný tréner a hráči si neplnili základné povinnosti, ale toto nie je téme na verejnú diskusiu, toto sme si rozobrali vo vlastnej kuchyni a hľadáme riešenia, ako z tejto nelichotivej situácie nájsť východisko.

   Po zápase s Lokomotívou Košice, kedy sme mali ešte aspoň teoretickú šancu na slušné umiestnenie, pohár trpezlivosti pretiekol. Nepomohli ani finančná motivácia, vypísané mimoriadne odmeny. Preto správna rada  rozhodla o ukončení spolupráce s trénerom Valkučákom a hráčom Vasiliakom pre tresty, ktoré dostali od SFZ. Nemôžeme tolerovať, aby hráči a tréner hrubo urážali rozhodcov nadávkami. Správanie hráčov na ihrisku, ktorí mali byť oporami a vedúcimi osobnosťami v kolektíve, posúďte taktiež sami. Nie je možné, aby sebadisciplína a vystupovanie hráča, ktorý žije z futbalu, bola na úrovni okresnej súťaže.

    Správna rada MFK za účasti členov dozornej rady na svojom poslednom zasadnutí v mesiaci máj 2014 potvrdila hore uvedené zmeny s tým, že  proti konkrétnym hráčom za porušovanie povinností vyplývajúcich z hráčskych zmlúv budú vyvodené postihy.

    Mužstvo vedie tréner Miroslav Jantek, pre ktorého je úlohou dôstojne dohrať súťaž a zapracovať do mužstva nádejných hráčov Gažiho, Tabaku, Sotáka a ďalších odchovancov, s tým, že pripravujeme káder na budúcu sezónu.  Po skončení súťaže oslovíme všetkých našich hráčov, ktorí sú na hosťovaní, s cieľom vytvoriť stabilný káder z našich hráčov, ktorí by tvorili základ mužstva. Máme pripravenú alternatívu s trénerom a hráčmi z Ukrajiny, na ktorej už dlhšie pracujeme a títo by mali posilniť náš káder za prijateľných finančných podmienok. Definitívne sme rozhodli o skončení hráčskych zmlúv k 30.6.2014. Tým končí aj systém odmeňovania, ktorý tu pretrvával, kde sa čakalo na výplaty bez zodpovednosti za výsledky. Nie je možné ďalej tolerovať, aby sa takto správali hráči, ktorí majú zmluvný plat 700 Eur mesačne.

   Správna rada vidí budúcnosť v cieľavedomej práci s mládežou, preto rekonštruujeme mládežnícky štadión na RO, ktorý chceme do 30.6.2014 certifikovať podľa podmienok SFZ. Vedie nás k tomu aj skutočnosť, že je reálna šanca, aby naše žiacke družstvá hrali I. ligu. Všetko záleží od výsledku družstva U-15 v baráži so Sninou. Budeme držať palce a pozývam Vás povzbudiť naše futbalové talenty, ktoré s prehľadom vyhrali II. ligu a robia nám radosť a dobré meno.

     Výborné výsledky dosahujú aj starší dorastenci pod vedením Mira Janteka a bojujú o popredné umiestnenie. Súboj so Spišskou Novou Vsou 8.6.2014 (nedeľa) o 10.00 hod. bude rozhodujúcim duelom sezóny a preto Vás všetkých srdečne pozývam povzbudiť našich chlapcov, ktorí ešte majú šancu vyhrať II. ligu. Bol som osobne na stretnutiach našich dorastencov a videl som ten rozdiel v prístupe k hre a boji o body, aj keď sa nedarí, dokážu sa zomknúť a bojovať so srdcom. Verím, že na tom budeme budovať futbal vo Vranove, lebo inej cesty niet. Finančných prostriedkov bude stále menej, náklady na réžiu štadiónov sa zvyšujú, lebo dlhodobo nebolo do nich investované a majetok chátral.

    Plakanie a sťažovanie nám v tejto situácii nepomôže. Taktiež rôzne komentáre a hodnotenia „expertov“ na futbal, ako to zle robíme nie sú príjemné. Berieme svoj diel zodpovednosti ako členovia správnej rady. Stále však opakujem, že sme zamestnanci mesta, nerobíme to profesionálne, ale podľa svojich najlepších schopností a možností sme sa snažili vytvoriť podmienky pre všetky kolektívy. Ako sa nám to podarilo, nech zhodnotí verejnosť. Ja len pripomeniem, že hráči a tréneri mali najmä v A-mužstve dospelých vytvorené nadštandardné podmienky v III. lige a tieto nevyužili. Správna rada nech bude pracovať v akomkoľvek zložení,  na ihrisku nebojuje, toto je parketa pre trénerov a hráčov, ktorým sme do ich kompetencie nezasahovali.

   Záverom chcem poďakovať všetkým sponzorom, ktorí nám pomohli v tejto neľahkej dobe. Ešte raz vyslovujem poďakovanie primátorovi mesta a poslancom mestského zastupiteľstva, bez ich podpory a pochopenia by už bola akciová spoločnosť v konkurze. Samozrejme, že najväčšia vďaka patrí Vám priaznivcom a fanúšikom, pre ktorých sme to vlastne všetko robili. Verím, že v ďalšej sezóne urobíme všetko pre to, aby sa vo Vranove hral pekný futbal s našimi odchovancami.                              

                                                                                                                             Za správnu radu MFK : Jozef Uhlík
                                                      Prečítané